18 stycznia, 2022

Galaxies-SF

Poradnik o zdrowiu

Jak dbać o jądra i co im szkodzi?

W jądrach dochodzi do wytwarzania plemników i produkcji testosteronu. Mają one wpływ na całą sprawność seksualną mężczyzny i jego płodność. Z tego względu, iż to właśnie od nich wiele zależy, trzeba pamiętać o ich odpowiednim traktowaniu. Co szkodzi jądrom i jak właściwie o nie dbać?

Co szkodzi jądrom?

Mężczyźni muszą pamiętać o tym, iż jądra źle znoszą gorąco. Najlepsza temperatura dla ich prawidłowej pracy musi być o 4 stopnie Celsjusza niższa, od temperatury reszty organizmu. Właśnie dlatego należy unikać zbyt ciasnych bokserek oraz spodni, które za mocno przylegają do powierzchni ciała. Pomimo tego, iż taka odzież jest ostatnio w modzie, to lepiej nie ryzykować zdrowia jąder. Ciasne elementy garderoby powodują ucisk i doprowadzają do przegrzania się męskich okolic intymnych. Oprócz tego, jądrom, tak samo, jak kręgosłupowi i mięśniom szkodzi w dużym stopniu siedzący tryb życia. Jeśli więc pracujemy po wiele godzin dziennie przy biurku, musimy pamiętać o robieniu częstych przerw na jakąkolwiek aktywność fizyczną. Może to być zwykłe spacerowanie czy proste ćwiczenia.

Oprócz tego, nie poleca się też trzymania laptopa na kolanach, gdyż urządzenie to również przyczynia się do podwyższenia temperatury narządów intymnych. Warto również wiedzieć, że na jądra niekorzystnie wpływa zbyt długie moczenie w gorące wodzie, pomieszczenia gdzie panuje wysoka temperatura i upał. Istotny jest także prowadzony styl życia. Palenie papierosów, sięganie po alkohol czy inne używki, mają bardzo negatywny wpływ na męskie narządy. Nie bez znaczenia jest także stosowana dieta. W prawidłowym funkcjonowaniu jąder szkodzi niezdrowa dieta, uboga w składniki odżywcze, zawierająca wysoko przetworzone jedzenie i cukry.

Jak dbać o jądra?

Dieta na zdrowe jądra

Warto sięgać zwłaszcza po produkty bogate w selen, cynk, witaminę C, witaminę E i kwas foliowy. To właśnie one działają pozytywnie na męską potencję oraz płodność, poprawiając ruchliwość plemników i regulują poziom testosteronu w organizmie. Te cenne składniki znajdziemy w takich produktach spożywczych jak: orzechy, słonecznik, pestki dyni i kiełki.

Odpowiednia temperatura

Jądra preferują niską temperaturę, jednak nie tolerują gorącej wody. Zbyt długie przesiadywanie w wannie, wypełnionej gorącą wodą, może doprowadzić do obniżenia jakości nasienia. Na sam koniec takiej kąpieli warto więc wziąć dodatkowo krótki zimny prysznic, który doskonale usprawni krążenie całego ciała.

Komfort

Aby zadbać o jądra, należy zrezygnować z bardzo obcisłej i uwierającej bielizny, utrudnia ona prawidłowe krążenie. Lepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po wygodne bokserki. Chcąc polepszyć produkcję testosteronu, pamiętajmy również o wybraniu wygodnego siodełka rowerowego.

Ćwiczenia poprawiające pracę jąder

W efektywniejszej pracy jąder pomogą również pewne proste ćwiczenia.

W pozycji leżącej na plecach:

  • Przebiegamy szybko palcami po wewnętrznej stronie obu ud, w górę i dół. Czynność powtarzamy około 10 razy.
  • W sposób delikatny pociągamy parę razy za skórę jąder.
  • Podkładamy pod jądra dłonie i delikatnie podrzucamy je.

W pozycji stojącej:

  • Rozstawiamy nogi na szerokość bioder, po czym robimy parę skłonów w ok, do prawej oraz do lewe nogi.
  • Masujemy obszar pępka w obie strony po około 10 razy.
  • Wykonujemy 10 podskoków na lekko ugiętych nogach.

Badania

Pamiętajmy także o regularnym badaniu stanu swoich jąder. Wszelkie zaburzenia mogą okazać się niszczycielskie dla ich pracy i przyczynić się nawet do bezpłodności. Jeśli zauważymy jakiekolwiek niepokojące zmiany w ich wyglądzie i stanie, warto od razu udać się do specjalisty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *