1 grudnia, 2021

Galaxies-SF

Poradnik o zdrowiu

Jak badać jądra?

Jądra są niezwykle ważną częścią ciała dla każdego mężczyzny. To właśnie one odpowiadają za jego zdolności seksualne oraz możliwości reprodukcyjne. W jądrach dochodzi do produkcji plemników i testosteronu. Wszelkie zaburzenia w ich funkcjonowaniu, mogą uniemożliwić zapłodnienie partnerki, ale także niekorzystnie wpłynąć na życie seksualne. Aby, w szybki sposób wykryć i przeciwdziałać wszelkim schorzeniom, niezbędne jest regularne przeprowadzanie badania jąder. Mężczyźni w wieku 18-40 lat muszą pamiętać, aby samodzielne badanie jąder wykonywać raz w miesiącu. To bardzo proste i szybkie badanie, które zajmuje ok. 3 minuty. Można je przeprowadzić na przykład podczas kąpieli. Innym rozwiązaniem na zbadanie stanu swoich jąder, jest również badanie USG. Jest ono nieinwazyjne i całkowicie bezbolesne.

W jaki sposób samodzielnie badać jądra?

Jądra powinny być badane raz na miesiąc, a podczas prostego badania bada się je każde z osobna. Wszelkie podejrzane zmiany w worku mosznowym, łatwiej jest wykryć, kiedy skóra jest rozluźniona oraz miękka. Z tego względu, poleca się wykonywać badanie podczas kąpieli w wannie czy pod prysznicem. Jak bada się jadra? Jest to bardzo proste, wystarczy kierować się typu prostymi krokami.

  • Najpierw chwytamy jedno jądro w dłoń, możemy przyjąć do tego pozycję siedzącą lub leżącą.
  • Następnie palcami sprawdzamy powierzchnię jądra, nie powinna ona stwarzać nam podczas dotyku dyskomfortu. Sprawdzamy czy nie jest ona podrażniona, chropowata, a także zwracamy uwagę na to, czy niema pod skórą większych grudek czy podejrzanych zgrubień. Niewielkie zgrubienia są zjawiskiem całkowicie naturalnym.
  • Teraz przetaczamy jądro palcami po wnętrzu dłoni, uciskamy je. Powinno być gładki i miękkie, bez nowo zauważonych nieregularności.
  • Całe badanie powtarzamy podczas sprawdzania drugiego jądra.

Niepokojącymi objawami, jakie można zauważyć ze strony całego organizmu, nie tylko jąder są: ból w pachwinie, ból w podbrzuszu, gromadzenie się płynu w kroczu, uczucie ciężkości w jądrach, powiększenie jednego czy obu jąder, powiększenie albo tkliwość piersi.

Badanie USG jąder- jak jest przeprowadzane?

Badanie USG jąder jest całkowicie bezinwazyjnym i bezbolesnym zabiegiem, który jest dla naszego zdrowia całkowicie bezpieczny. USG jąder może wykonać mężczyzna w każdym wieku. Co ważne, badanie to nie niesie ze sobą zagrożenia promieniowaniem czy wysoką temperaturą. Przed udaniem się na badanie, należy przede wszystkim zadbać o higienę osobistą. Nie trzeba być przed oddaniem moczu, można również normalnie spożywać w ciągu tego dnia posiłki. Podczas badania najpierw musimy opuścić spodnie i bieliznę do kolan. Następnie lekarz smaruje obszar intymny przezroczystym żelem, którego celem jest ułatwienie poruszania się głowicy do USG. Kładziemy się na plecach z unieruchomionym workiem mosznowym, w takim sposób, aby penis nie zasłaniał jąder. Głowica aparatu przesuwa się po jądrach, a badanie trwa jedynie kilka minut.

Kiedy należy wybrać się do lekarza?

Najważniejsze w diagnostyce jest oczywiście samodzielne badanie, które warto wykonywać dosyć często. Kilkuminutowe badanie podczas kąpieli okazuje się całkowicie wystarczające do tego, aby zauważyć wszelkie podejrzane zmiany. W przypadku niepokojących objawów należy udać się na konsultację do urologa. Szybka diagnoza umożliwia rozpoznanie i leczenie choroby, jeszcze w jej początkowych stadiach, a więc zwiększa się szansa na wyleczenie oraz zachowanie wszelkich funkcji seksualnych. Jest to bardzo ważne zwłaszcza w chorobach nowotworowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *